Mirësevini


Historia Klubit

Sipas gojëdhënave topin e parë në Prizren, e ka sjellur një fotografist shkupjan në vitin 1930, që atëherë ka punuar në Prizren.Futbolli atë botë është organizuar nga zanatlinjtë, përkatësishtë esnaft prizrenas, të njohur me emrin “Gajret”. Ndeshjet janë zhvilluar në stadiumin, që ka qenë afër stacionit të sotshëm të autobusëve, ku afër atëherë ka qenë tregu i kafshëve. Në ato vite, para luftës së dytë, skuadra “Gajret”, lunate kryesishtë me ekipet nga Kukësi, Tetova, Gjakova e Peja. Në mungesë dokumentacioni të asaj kohe, mungojnë edhe emrat e asaj gjenerate.Gjeneratë e hershme e para luftës kanë qenë : Reshat Hadri, Gala Zajmi, Seb Lajqi, Beqir Shetro etj.

Viva fresh Liga e parë e Kosovës

Java e 3

Edicioni 2022/2023


KF Liria

Valon Bytyqi
1-1
03 September, 2022 15:00 PM
PERPARIM THAQI (PRIZREN)


KF Istogu

Liga e parë e Kosovës

Edicioni 2022/2023

Loja e ardhshme

Në vazhdim gjeni lojërat e ardhshme të klubit futbollistik Liria , tabelën e rezultateve dhe golat e shënuara nga lojtarët tonë

10 September, 2022 | 15:00 PM

Ibrahim Gashi (Prishtinë)

 • 676days
 • 22hours
 • 57minutes
 • 22seconds
Lista e
golashënuesve
 • 1
  Prins Tjiueza
  1
 • 1
  Valon Bytyqi
  1Lajmet Kryesore Rreth Nesh

Informatat kryesore dhe më të rejat rreth KF LIRIA , intervista blerje dhe më shumë të gjitha në pjesën e portalit tonë.

 • image

Zyrtare: Xhengis Rexhepi, trajner i ri i Lirisë

20 August, 2022

Xhengis Rexhepi ka marr drejtimin Lirisë për edicionin e ri, pasi klubi prizrenas nuk ia arriti të kthehej në Superligë.

Granit Begolli nuk do t&eu...

Arritjet tona

Më poshtë gjeni kampionatet e fituara nga klubi historik i Prizrenit "KF LIRIA"

 • image
  Superliga e Kosovës (1x)
  1 Herë fitues të Superligës së Kosovës

  Në stinorin 1994/95 KF “Liria” u bë kampion nën drejtimin e trajnerit Sinan Osmani. Osmani u shpall edhe trajneri më i mirë për atë vit.Ndërsa, Nehari Toska, futbollisti i vitit.
  Skuadra kampione e Lirisë, kishte këtë përbërje:Nuredin Qollaku, Arsim Hebiballari, Astrit Berisha, Ismajl Berisha, Bedredin Gjinali, Bekim Bakaj, Nehari Toska, Genc Tamniku, Erxhan Dana, Ali Maralusha, e Mirsad Qollaku. Ajo u drejtua nga Sinan Osmani, trajner.

 • image
  Liga e Parë (2X)
  Fitues së ligës së parë

  Liga e Parë e Futbollit të Kosovës është niveli i dytë i sistemit të ligës kosovare të futbollit Liga e Parë organizohet nga Federata e Futbollit të Kosovës dhe divizioni aktualisht ka 2 grupe të Formati me 10 skuadra. Në fund të sezonit, dy skuadrat e fundit në divizion zbresin në nivelin e tretë, Ligën e Dytë të Futbollit të Kosovës.

 • image
  Kupa e Kosovës (2X)
  Kupa e Kosovës

  Kupa e Kosovës, është turneu më i madh i Kupës Kombëtare të Futbollit në Kosovë. Është themeluar në vitin 1991, dhe organizohet nga Federata e Futbollit të Kosovës. Llapi janë titullarët aktualë, të cilët e fituan për herë të parë Kupën e Kosovës kundër Dukagjinit në finalen e Kupës së Kosovës 2020–21 të mbajtur në stadiumin Fadil Vokrri.


  octomber 14 ,2022

 • image
  Kosovo Province League (4X)
  Kosovo Provice League

  Sistemi i ligës së futbollit jugosllav i referohet sistemit të ligave të ndërlidhura në futbollin e shoqatave, i cili ishte në fuqi gjatë ekzistencës së Jugosllavisë dhe i organizuar nga Shoqata e Futbollit të Jugosllavisë (FSJ). Formatet dhe numrat e saktë të niveleve ndryshuan disa herë, herën e fundit në vitin 1988, kur katër grupet ndërrepublikane u futën në nivelin e tretë. Grupet u quajtën kështu sepse ndryshe nga grupet e nivelit të katërt, ato nuk korrespondonin territorialisht me gjashtë republikat federale të Jugosllavisë.